Arkadaşlarınla Paylaş :

İstanbul’a 97 km uzaklıkta olan Ağva , tatilcilerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Haftasonu küçük bir kaçamak yapmak isteyen doğa severlerin uğrak yeri olan Ağva , yeşili ve deniziyle adeta huzur veriyor.İki yandan akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri , masmavi suları ve lezzetli balıklarıyla İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan doğa harikasıdır.

Yeşilçay ve Göksu dereleri Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülüyor. Yeşilçay balıkçıların, Göksu ise butik otelcilerin yeri. Göksu kıyısında kano ve deniz bisikletiyle seyahat edebilir , Yeşilçay kısmında lezzetli balıkların tadına bakabilirsiniz.

Ağva’ya 12 km uzaklıkta olan Hacıllı Köyü mağara ve şelaleleriyle , Kilimli ve Kadırga koyları ise yürüyüş için çok elverişlidir. Plajı ve etrafında yer alan Bakır Koylar , adacıklar orman ve doğallığın içiçe olduğu yerlerdir. Kilim koyu , Gelin Kayası , Saklı Göl mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerdir.

Her mevsim gözde mekan olan Ağva’da yazın dere kıyısında kano ve deniz bisikletiyle keyifli zaman geçirirken , kışın fitness ve doğa yürüyüşleri yaparak tabiatın keyfine varabilirsiniz.

Küçük bir tavsiye ; Ağva’ya gelirken mutlaka yanınıza fotoğraf makinenizi almalısınız. Her mevsimi ayrı yaşayan Ağva’nın güzelliklerini kaçırmayın.

Nasıl Gidilir?

İstanbul – Şile otobanını takip ederek Ağva’ya sahil yolundan gitmek en kestirme yoldur. Bulunduğunuz şehirden çıktıktan sonra Ağva’ya ulaşmak yaklaşık 1 saat sürmektedir. Toplu taşıma yöntemini kullanmak isteyen kişiler için; Üsküdar-Şile ve Ağva arasında düzenli otobüs seferleri de yapılmaktadır. Eğer Ağva’ya farklı illerden ve özel aracınızla gelecekseniz bazı önemli yol bilgileri şöyledir :
İstanbul Ağva arası mesafe 90 kilometre ve yaklaşık 1 buçuk saat sürmektedir.
Kocaeli Ağva arası mesafe 48 kilometre ve yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.
Bursa Ağva arası mesafe 194 kilometre ve yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir.